Blokira vlago in umazanijo

SANITARNI SILIKON: HIGIENIČEN, ESTETIČEN IN PRAKTIČEN

Sanitarni silikon tesni prostore med materiali za zaščito spojev. Zaradi tega sloja so fuge ne le bolj trpežne in lepše, ampak jih je tudi lažje čistiti.

Kopalnica, v kateri je bil uporabljen tesnilni silikon

Zakaj uporabljati sanitarni silikon?

Tako kot druge silikonske mase,  tudi sanitarni silikon služi estetskim, higienskim in strukturnim namenom. Zapolnitev rež daje fugam čistejši videz, hkrati pa jih ščiti pred poškodbami od vlage, umazanije in plesni. Ko nanesete silikon na sanitarno keramiko (na primer tuš kabino, kad, umivalnik), ustvarite vizualno prijeten prehod med površinami, ki ga je tudi enostavno čistiti.

Sanitarni silikoni so lahko prozorni ali barvni in so najpogosteje v kartušah, ki omogočajo neposredno vbrizgavanje izdelka v fuge.

Sanitarni silikon Ceresit CS 25

Izbira ustreznega sanitarnega silikona

Pri izbiri sanitarnega silikona se morate prepričati, da ga je mogoče nanesti na materiale, ki jih želite tesniti. Najpogosteje boste delali z naslednjimi površinami: keramične ploščice, steklo (ne ogledala), emajl.

Da bi bil učinkovit v mokrih prostorih, mora sanitarni silikon biti odporen tudi na vlago, plesen in glive. Pri izbiri je treba upoštevati tudi širino fug, ki jih bomo zapolnili, saj so določeni sanitarni silikoni formulirani za različne širine.

Ker po utrjevanju ostane fleksibilen, je izdelek, kot je sanitarni silikon Ceresit CS 25, dobra izbira za tesnjenje stikov v sanitarnih prostorih, kot tudi v trajno mokrih prostorih (vendar ne v bazenih). Preprečuje nastanek plesni in gliv in se oprime večine naštetih materialov tudi brez temeljnega premaza. Uporabljate ga lahko v zaprtih prostorih ali na prostem, vendar ga ne smete uporabljati za akvarije ali površine, ki pridejo v stik s hrano ali pitno vodo.

Sanitarni silikon Ceresit CS 25 se uporablja kot 5. korak v sistemu polaganja keramike v kopalnici.

Kako nanesti sanitarni silikon

  1. Pripravite materiale. Poleg sanitarnega silikona CS 25 boste potrebovali lepilni trak, pištolo za kartuše, orodje za rezanje, lopatico ali podobno orodje, strgalo, nekaj vode in milo/detergent za pomivanje posode, rokavice in zaščitna očala.
  2. Zaščitite se. Nosite rokavice in zaščitna očala ter zagotovite ustrezno prezračevanje, zlasti med fazo sušenja.
  3. Pripravite fuge in površine. Površine morajo biti čvrste, suhe in brez snovi, ki lahko vplivajo na oprijem. Preberite tehnični list, da ugotovite, ali morate nanesti temeljni premaz. Robove maskirajte z lepilnim trakom. Če tesnite dilatacijske fuge, v primeru dodatnega polnjenja uporabite dilatacijsko gobo.
  4. Pripravite tubo sanitarnega silikona. Odrežite konico kartuše in namestite šobo na navoj. Odrežite konico šobe diagonalno (približno pod kotom 45 stopinj), odvisno od širine. Kartušo vstavite v pištolo za kartuše.
  5. Zatesnite spoj. Z enakomernim pritiskom vbrizgajte sanitarni silikon v stik, ne da bi ustvarili praznine. Uporabite ustrezno orodje, kot je lopatica in nekaj milnice/detergent za pomivanje posode, da zgladite silikon v časovnem okviru, navedenem v tehničnem listu.
  6. Končna obdelava. Odstranite lepilni trak, v skladu z navodili v tehničnemu listu. Po potrebi ponovno poravnajte silikon in takoj odstranite presežek. Za informacije o odstranitvi izdelka po utrjevanju se posvetujte v tehničnemu listu.